JAK NA TO

Usazení podzemní jímky

Žumpa nebo septik svépomocí – zvládnete to? Odpověď je ano. Poradíme, jak montáž žumpy probíhá a jak připravit výkop.

nakládka betonové nádrže

1/ Objednání jímky a dopravy

Nejprve je nutno vybrat vhodnou nádrž a dodavatele. Pročtěte si, jestli je pro vás vhodnější tradiční jednokomorová žumpa nebo septik se předčišťovací funkcí. Důležité je také zvolit správnou velikost jímky – s tím vám pomůže naše kalkulačka velikosti odpadní nádrže.

Při výběru dodavatele důkladně prostudujte nabídky, a to s ohledem na:

  • cenu samotné nádrže
  • certifikaci nádrže o nepropustnosti osvědčující její kvalitu
  • cenu montáže a dopravy

Vždy kalkulujte celkovou cenu jímky, včetně vícenákladů (výkopu, opevnění, montáže a dopravy). Pokud např. k plastové jímce musíte zajistit i kompletní obetonování a výrobce nenabízí její montáž, vyjde vás výrazně dráž než pevná betonová jímka, kterou vám výrobce sám usadí přímo do vykopané jámy bez betonování.

2/ Výběr umístění odpadní nádrže

Kam s ní? Žumpa nebo septik mají být přirozeně v blízkosti domu. Nechcete vést potrubí přes půl zahrady. Ale také nechcete mít terasu nad žumpou, že. Ideálním místem, kam jímku umístit, bývá pod příchozí cestu nebo po boční straně domu. Pokud umisťujete nádrž pod příjezdovou cestu, je třeba zvážit statické zatížení. Zatímco většina podzemních jímek je pochozí, pro pojezdovou jímku určitě volte nádrž z kvalitního betonu, nikoli plastu a přikupte si pevnější víko i poklop.

Umístění u příjezdu k objektu je také praktické vzhledem k zajištění přístupu fekálního vozidla pro vyvážení žumpy nebo septiku.

Instalace betonové jímky

3/ Výkop a příprava jámy na jímku

Dvakrát měř, jednou řež (resp. kopej). Ke zvolenému rozměru jímky dostanete od dodavatele pokyny, jak velký bude zapotřebí výkop. Standardně budete přidávat cca 60 cm u každého rozměru jímky (tedy např. jámu hlubší o 60 cm, než je hloubka nádrže).

Postup výkopu:

  • Pomocí provázku a vápna si vytyčte prostor pro výkop.
  • Nezapomeňte se ujistit, že na v tomto místě nevedou na pozemku žádné rozvody. Nemáte-li k dispozici pozemkovou dokumentaci, doporučujeme maximální obezřetnost, zvláště při umístění u přístupu k objektu.
  • Na samotný výkop je vhodné si objednat bagr, ušetříte spoustu času a námahy.
  • Ručně upravte stěny výkopu, aby byly svislé. Pokud je výkop prováděn do drolivého podloží, je vhodné připravovat stěny šikmé směrem ven, nevadí ani větší rezerva v prostoru kolem jímky. Nezapomeňte si ponechat část vytěžené zeminy na zásyp jímky.
  • Dno výkopu vysypte pískem nebo potěrovým štěrkem (bez větších kousků). Tato podložní vrstva by měla mít minimálně 10 cm.
  • Pokud jste zvolili betonovou jímku, není třeba betonovat ani podloží, ani strany výkop.

 4/ Montáž žumpy nebo septiku

O tu už se postaráme my. Pro všechny naše zákazníky zajišťujeme usazení zakoupené betonové nádrže zdarma. Jímku složíme z vozidla autojeřábem přímo do připravené jámy. Naši pracovníci zajistí hladké usazení na místo, montáž víka a přístupového komínu a upevnění pěnou.

Přívodní a vývodní potrubí instalujete dle vašeho stavebního projektu, nejlépe s odborníkem (vodařem).

 

5/ Zásyp nádrže

Zasypání jámy a nádrže doporučujeme provádět po cca 2 dnech od montáže, kdy budou všechny spoje řádně vytvrzené. Použijte přesátou zeminu z výkopu bez větších kusů kamenů.

Prohlédněte si naši kompletní nabídku betonových odpadních nádrží:

Nejste si jisti kapacitou nádrže? Pomůže vám naše online kalkulačka:

Objednávejte ihned +420 721 166 013

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this